Na skróty

FAQ

IQNet, ISO

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Ścieżka nawigacyjna do tej strony

Przygotowanie ekspertyzy w zakresie kwalifikowalności VAT-u w kontekście skutków orzeczenia TSUE z dnia 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 oraz uchwały NSA z dnia 26 października 2015 r. (sygn. akt I FPS 4/15)

Szanowni Państwo,

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (dalej Zamawiający), planuje zlecić przygotowanie ekspertyzy w zakresie kwalifikowalności VAT-u w kontekście skutków orzeczenia TSUE z dnia 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 oraz uchwały NSA z dnia 26 października 2015 r. (sygn. akt I FPS 4/15), w których uznano, iż gmina, a nie jej jednostki budżetowe, czy zakłady budżetowe, może być podatnikiem VAT.

Przedmiotem zamawianej ekspertyzy będzie weryfikacja zmiany kwalifikowalności VAT-u na przykładzie 36 projektów, których dokumentacja zostanie udostępniona w formie elektronicznej. Na dokumentację tę składać się będzie wniosek o dofinansowanie każdego z projektów oraz przedstawione w ujęciu tabelarycznym podstawowe informacje na temat wszystkich objętych ekspertyzą projektów, w tym także w zakresie powierzenia infrastruktury jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym, bądź innym podmiotom. Na żądanie Wykonawcy, Zamawiający przekaże dodatkowe dokumenty, którymi dysponuje, bądź dodatkowe informacje lub wyjaśnienia.

Analizie podlegać będą projekty realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 w ramach Działania 1.3 (12 projektów), Działania 4.1 (9 projektów), Działania 4.2 (1 projekt), Działania 5.2 (1 projekt), Działania 6.1 (5 projektów), Działania 6.2 (6 projektów) oraz Działania 7.1 (2 projekty). Celem analizy będzie wskazanie kategorii wydatków, które całkowicie lub częściowo stały się niekwalifikowalne w wyniku orzeczenia, o którym mowa na wstępie. W przypadku kategorii częściowo niekwalifikowanych, będzie należało wskazać algorytm, według którego szacuje się kwotę niekwalifikowalną, w zależności od szczegółowych okoliczności, np. sposobu wykorzystania elementów infrastruktury do czynności opodatkowanych. Do analizy Wykonawca przyjmie założenie, że beneficjenci nie odzyskują i nie będą w przyszłości odzyskiwać podatku VAT.

Wykonawca winien znać całościową problematykę związaną z zagadnieniem, w szczególności związaną z nim publikację udostępnioną przez Naczelny Sąd Administracyjny, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju.

Ostateczna wersja ekspertyzy powinna zostać przygotowana i przekazana do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych najpóźniej w terminie 7 dni od dnia zlecenia analizy.

Zamawiający zastrzega sobie możliwość zwrócenia się o wyjaśnienie poszczególnych zapisów przygotowanej ekspertyzy. Wykonawca będzie zobowiązany udzielić niezbędnych wyjaśnień w terminie nie dłuższym niż 24 godziny od chwili złożenia zapytania. Za udzielenie ww. wyjaśnień Wykonawcy nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

Wykonawca zobowiązany będzie przekazać Zamawiającemu przedmiot zamówienia w formie elektronicznej a następnie niezwłocznie w formie papierowej, zawierającej podpis. Wykonawca powinien zapewnić, że opinia zostanie przygotowana przez osoby posiadające należyte przygotowanie do wykonywanych czynności, w tym stosowną wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie.

Do oferty należy dołączyć Wykaz osób, które Wykonawca wyznaczy do realizacji zamówienia, wraz z informacjami o ich wykształceniu, kwalifikacjach, doświadczeniu zawodowym, przygotowanych ekspertyzach/opiniach/analizach, szkoleniach lub publikacjach w zakresie odpowiadającym przedmiotowi niniejszego zamówienia, tj. kwalifikowalności VAT-u.

Zamawiający zastrzega sobie możliwość wykorzystania ekspertyzy w całości lub w części na użytek systemu wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a w szczególności przekazanie europejskim instytucjom nadzorującym lub kontrolującym działanie Zamawiającego lub innych polskich instytucji w zakresie wydatkowania funduszy unijnych oraz instytucjom uczestniczącym we wdrażaniu funduszy unijnych jako stanowisko Zamawiającego. Treść Ekspertyzy może zostać wykorzystana w całości lub części również do własnych opracowań Zamawiającego poprzez poprawienie/zmianę treści przekazanej przez Wykonawcę, a opracowania te Zamawiający może przekazać/udostępnić (w całości lub w części) europejskim instytucjom nadzorującym lub kontrolującym działanie Zamawiającego lub innych polskich instytucji w zakresie wydatkowania funduszy unijnych lub instytucjom uczestniczącym we wdrażaniu funduszy unijnych.

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o przesłanie oferty wraz z informacjami w poniższym zakresie:

  • Jaki byłby koszt przygotowania powyższej ekspertyzy oraz ile czasu potrzeba na jej przygotowanie (stawka za 1 godzinę x liczba godzin)?
  • Ewentualne uwagi w zakresie dokumentów, które byłby niezbędne do sporządzenia ekspertyzy? Jakie dodatkowe dokumenty powinien przekazać Zamawiający?

Ponadto, proszę o dołączenie do oferty niżej wymienionych informacji:

  • Wykazu osób, które Wykonawca wyznaczy do realizacji zamówienie wraz z informacjami o ich wykształceniu, kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym w zakresie odpowiadającym przedmiotowi niniejszego zamówienia, tj. w zakresie kwalifikowalności VAT. Wskazując kwalifikacje i doświadczenie, należy podać tematykę, datę i adresatów przygotowanych ekspertyz/opinii/analiz lub szkoleń albo wskazać własne publikacje w tym zakresie z podaniem miejsca publikacji, daty, tytułu oraz zakresu tematycznego.

Przy ocenie ofert Zamawiający będzie brał pod uwagę kryteria takie jak:

- cena ekspertyzy (wyliczona zgodnie ze wskazaniem Zamawiającego, tj. stawka za 1 godzinę x liczba godzin), waga – 50;

- doświadczenie, wiedza, umiejętności, kwalifikacje osób, które zostaną wyznaczone do realizacji zamówienia (na podstawie złożonego Wykazu), waga – 50.

Cena powinna obejmować wykonanie wszystkich czynności związanych z realizacją przedmiotu umowy, a w szczególności: wynagrodzenia, koszty użytkowania własnego sprzętu, koszty transportu, oraz inne opłaty niewymienione, a które mogą wystąpić przy realizacji przedmiotu umowy, zysk, narzuty, ewentualne upusty, podatki w tym podatek VAT oraz pozostałe składniki cenotwórcze.

Proszę o przekazanie wyceny w formie elektronicznej najpóźniej do dnia 15 września 2016 r. godziny 15:00.

Uwaga: powyższy dokument nie jest podstawą do przygotowania analizy. Z tytułu udzielenia odpowiedzi na zadane w niniejszym dokumencie pytania, Wykonawcy nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Przesłanie oferty (wraz z załącznikami) nie jest jednoznaczne z otrzymaniem zamówienia na przygotowanie ekspertyzy. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę, do negocjacji warunków oferty, a także rezygnacji z zamówienia bez podania przyczyny.

W razie pytań proszę o kontakt z Panem Krzysztofem Wocialem, tel. 22 542 21 90, email: k.wocial@mazowia.eu  lub z Panią Kamilą Kuleską, Tel. 22 542 25 60, e-mail: k.kuleska@mazowia.eu

Ofertę wraz z załącznikami w wersji elektronicznej proszę przesłać na adres: k.wocial@mazowia.eu

wydruk, pdf

Rejestr:

Przeczytaj treść ponownie

Instytucje współfinansujące

"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

"człowiek - najlepsza inwestycja"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.