Na skróty

FAQ

IQNet, ISO

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Ścieżka nawigacyjna do tej strony

Szkolenie pt. Odnawialne źródła energii w ramach RPO WM 2014-2020

Szanowni Państwo,

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przygotowanie oferty szkolenia dwudniowego dla pracowników Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych z następującego zakresu tematycznego:

Odnawialne źródła energii w ramach RPO WM 2014-2020

 

Proponowany zarys programu:

BLOK I. Charakterystyka rynku energetyki odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem województwa mazowieckiego (zarys, wprowadzenie):

  1. Uwarunkowania prawne i rynkowe odnawialnych źródeł energii w Polsce, Prawo krajowe (Prawo energetyczne i Prawo ochrony środowiska, Ustawa o OZE).
  2. Systemy ciepłownicze w Polsce, system elektroenergetyczny (zasady rynku, działanie, konstrukcja sieci, możliwości przyłączania OZE), przyłączanie do sieci.
  3. Innowacyjność w energetyce, w tym technologiczna i organizacyjna w odniesieniu do uwarunkowań woj. mazowieckiego.
  4. Trendy i kierunki rozwoju energetyki odnawialnej.

 

BLOK II. Charakterystyka rynku energetyki prosumenckiej

  1. Rynek urządzeń energetyki prosumenckiej (technologie mikro/małych instalacji OZE oraz ich integracja/mikrosieci, procedury inwestycyjne od lokalizacji inwestycji aż do uruchomienia z uwzględnieniem postępowania OOŚ oraz Natura 2000, koszty), w tym:
  2. Małe elektrownie wiatrowe
  3. Kolektory słoneczne
  4. Systemy fotowoltaiczne
  5. Kotły na biomasę
  6. Pompy ciepła
  7. Magazyny
  8. Systemy sterowania.
  9. Idea spółdzielni energetycznych.
  10. Technologie i rynek energetyki odnawialnej:
  11. Energetyka wiatrowa: technologia energetyki wiatrowej, procedury inwestycyjne od lokalizacji inwestycji aż do uruchomienia z uwzględnieniem postępowania OOŚ oraz Natura 2000, potencjał energii wiatru w Polsce, produktywność farm wiatrowych;
  12. Energetyka słoneczna: technologie energetyki słonecznej, procedury inwestycyjne i administracyjne od lokalizacji inwestycji aż do uruchomienia z uwzględnieniem postępowania OOŚ oraz Natura 2000, obecny stan i sytuacja na rynku fotowoltaiki w Polsce: system taryf gwarantowanych FiT, system aukcyjny;
  13. Energetyka geotermalna: technologie, obecny stan rozwoju i sytuacja na rynku pomp ciepła i płytkich systemów geotermalnych, wytyczne dot. projektowania i odbioru instalacji, standardy jakościowe, koszty;
  14. Biogaz i biomasa: technologia produkcji biogazu, rynek biogazu rolniczego w Polsce, proces inwestycyjny od lokalizacji inwestycji aż do uruchomienia z uwzględnieniem postępowania OOŚ oraz Natura 2000, koszty;

Kazusy do rozwiązania.

 

BLOK III. OZE w praktyce

  1. Uprawnienia i obowiązki organów procesu inwestycyjnego OZE na tle orzecznictwa sądów administracyjnych:
  2. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska;
  3. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki;
  4. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
  5. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska;
  6. Starosta.
  7. Analiza ograniczeń dla realizacji inwestycji OZE wynikających z regulacji ochrony środowiska:
  8. Parki Narodowe;
  9. Rezerwaty przyrody;
  10. Parki krajobrazowe;
  11. Obszary chronionego krajobrazu;
  12. Obszary Natura 2000.
  13. Przykłady praktycznego zastosowania Dyrektyw 2006/32/WE, 2012/27/WE, 2009/125/WE w inwestycjach:
  14. W jaki sposób inwestycja z zakresu oze może realizować ww. dyrektywy?
  15. Zastosowanie jakich technologii realizuje postanowienia/założenia dyrektyw?).
  16. Sposób obliczania kosztów kwalifikowalnych zgodnie z art. 41 rozporządzenia 651 GBER, w tym określenie inwestycji referencyjnej.

 

BLOK IV. Dyskusja

Przykładowe pytania:

  1. Czy jest zasadna realizacja inwestycji, w których roczna całkowita wartość wytworzonej energii z OZE odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu inwestora w zakresie zużytej energii, ale ilość wytworzonej energii z OZE w miesiącach letnich przewyższa ilość miesięcznego zapotrzebowania inwestora na energię?
  2. Czy jest zasadna pod względem prawnym, organizacyjnym, finansowym realizacja inwestycji, w której instalacja OZE w całości przejmuje dotychczasowy sposób pozyskiwania energii cieplnej lub elektrycznej?
  3. Czy możliwa/zasadna jest inwestycja, w której inwestor jest samowystarczalny energetycznie?
  4. Instalacja OZE a wpływ na zmniejszenie CO2 (przy założeniu pozostawienia pierwotnego źródła ciepła)?
  5. W jakim stopniu opłacalny jest montaż instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych oraz jak wyliczyć koszt zakupu i montażu takich instalacji?

 

Wykonawcy zobligowani są zapewnić:

  1. przygotowanie i przeprowadzenie szkolenia przez trenera eksperta (praktyka), który w ciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert przez okres co najmniej 24 miesięcy świadczył usługi szkoleniowe z zakresu odnawialnych źródeł energii, przy czym w tym okresie prowadził osobiście jako trener co najmniej 20 szkoleń z zakresu odnawialnych źródeł energii dla co najmniej 15-osobowych grup uczestników, każde szkolenie obejmowało co najmniej 6 godzin zegarowych zajęć (proszę o wypełnienie załączonej tabeli oraz przesłanie CV trenera).

Zamawiający zastrzega możliwość spotkania z trenerem przed szkoleniem, w celu omówienia programu szkolenia.

  1. opracowanie i przygotowanie materiału dydaktycznego dla wszystkich uczestników szkoleń + 1 egzemplarz archiwalny dla Zamawiającego
  2. przygotowanie i wręczenie uczestnikom ankiet oceniających szkolenia, przekazanie oryginałów ankiet Zamawiającemu
  3. przygotowanie i wręczenie uczestnikom dyplomów ukończenia szkolenia (rozdanie na szkoleniu + po 1 kopii przekazanej Zamawiającemu)
  4. przygotowanie raportu ewaluacyjnego z każdego szkolenia dla Zamawiającego
  5. oznakowania wszystkich dokumentów, tj. strony tytułowej materiałów szkoleniowych, list obecności, zaświadczeń o uczestnictwie w szkoleniu, raportów z ewaluacji szkoleń, ankiet, protokołu odbioru zgodnie  wymaganiami, wskazanymi przez Zamawiającego.
  6. przeprowadzenie szkolenia w sali szkoleniowej dostosowanej do prowadzenia szkolenia dla zaplanowanej grupy osób (sala szkoleniowa dostępna 8h pierwszego i 8h drugiego dnia szkolenia):
  7. z wyposażeniem (w tym rzutnik multimedialny, laptop, flipchart, ekran, itp.)   
  8. serwis kawowy ciągły
  9. zapewnienie noclegu w tym samym obiekcie co sala szkoleniowa na terenie województwa mazowieckiego poza granicami m.st. Warszawy ale nie dalej niż 50 km od Dworca Centralnego, licząc od ul. Aleje Jerozolimskie 54, 00-024 Warszawa  za pomocą portali umożliwiających pomiar odległości, tj. www.mapa.pf.pl, www.targeo.pl, www.zumi.pl (4 pokoje 1-osobowe, 15 pokoi 2-osobowych – w zależności od finalnej liczby osób) 1
  10. osobę do koordynacji szkoleń, która będzie obecna wraz z grupą podczas realizacji całego przedsięwzięcia oraz mającą stały kontakt z przedstawicielem Zamawiającego. W jego gestii będzie także:
  11. skoordynowanie transportu i zakwaterowania w obiekcie
  12. dokonanie rejestracji uczestników
  13. zapewnienie uczestnikom przed rozpoczęciem szkolenia niezbędnych informacji organizacyjnych, w szczególności o planie szkolenia, a także bieżącej informacji o miejscu organizacji szkolenia
  14. współpraca z obsługą obiektu i przedstawicielami Zamawiającego w kwestiach dotyczących infrastruktury szkoleniowej, organizacji szkolenia
  15. zapewnienie transportu w obie strony dla wszystkich uczestników szkolenia
  16. zapewnienie wyżywienia łącznie dla wszystkich uczestników w wydzielonej sali restauracyjnej, które powinno obejmować:
  17. Zapewnienie dwudaniowego lunchu w formie bufetu pierwszego i drugiego dnia
  18. Zorganizowanie uroczystej kolacji zasiadanej (wieczorem pierwszego dnia)
  19. Zapewnienie śniadania w formie bufetu  (drugiego dnia)

 

Czas trwania szkolenia: 2 dni (program powinien obejmować co najmniej 16 godzin szkoleniowych – po 8 godzin szkoleniowych pierwszego i drugiego dnia; godzina szkoleniowa = 45 minut).

Planowana liczba osób: około 34  osób

Czas realizacji szkolenia: 21-22 września 2017 r. (czwartek-piątek)

 

Przy ocenie ofert Zamawiający będzie brał pod uwagę kryteria:

  1. cena przeprowadzenia szkolenia (wyliczona zgodnie ze wskazaniem Zamawiającego, tj. stawka za 1 osobę x liczba osób)- 50%
  2. liczba przeprowadzonych szkoleń przez wskazanego trenera (zgodnie z wymaganiami określonymi w załączonej tabeli)– 50 %

 

Proszę o przesłanie oferty mailem na adresy: a.jablonska@mazowia.eu oraz  i.plodzik@mazowia.eu do dnia  8 sierpnia 2017 r. do godziny  10:00.

 

Proszę o określenie w ofercie jednostkowego kosztu udziału w szkoleniu (na 1 uczestnika) oraz łącznego kosztu szkolenia. Ostateczna kwota wynagrodzenia Wykonawcy będzie zależeć od rzeczywistej liczby uczestników szkolenia, przez co należy rozumieć liczbę uczestników przesłanych mailem w formie listy na 3 dni robocze przed planowanym terminem szkoleń.

Cena powinna obejmować wykonanie wszystkich czynności związanych z realizacją przedmiotu umowy, a w szczególności: wynagrodzenia, koszty użytkowania własnego sprzętu oraz inne opłaty nie wymienione, a które mogą wystąpić przy realizacji przedmiotu umowy, zysk, narzuty, ewentualne upusty, podatki oraz pozostałe składniki cenotwórcze.

 

Uwaga: z tytułu udzielenia odpowiedzi na zadane w niniejszym dokumencie pytania, Wykonawcy nie przysługuje żadne wynagrodzenie. Przesłanie oferty (wraz z załącznikami) nie jest jednoznaczne z otrzymaniem zamówienia na przeprowadzenie szkoleń. Zamawiający zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę, do negocjacji warunków oferty i programu szkoleń, a także rezygnacji z zamówienia bez podania przyczyny.

 

Szkolenie jest finansowane w całości ze środków publicznych, stanowi element kształcenia zawodowego.

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………

1 Zapewnienie realizacji usługi w obiektach, spełniających wymogi hotelu o standardzie co najmniej trzygwiazdkowym (kategoryzacja obiektów hotelarskich zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Gospodarki  i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie Dz.U.  z 2006 r.  Nr 22, poz. 169).

Załączniki

wydruk, pdf

Rejestr:

Przeczytaj treść ponownie

Instytucje współfinansujące

"dla rozwoju Mazowsza"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

"człowiek - najlepsza inwestycja"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.